Zašto je ovaj vodeni uređaj toliko važan i zašto svaki akvarij treba dobar filter?
Postoji nekoliko različitih vrsta filtracije i filtera.
Čemu služe filteri za akvarij?
Filtri za akvarij pomažu održavati vaš akvarij čistim tako da u njemu možete uživati bez puno truda. S pravim filtrom možete biti sigurni da su biologija, a time i kemija vode u vašem spremniku u redu. Filter uklanja neželjene tvari iz akvarija i održava vodu čistom.
Ali od čega se točno sastoji filter za akvarij? Jedan od glavnih elemenata je filtarska pumpa koja crpi vodu uglavnom s dna spremnika i transportira je u filter. Stvarni proces filtriranja odvija se unutar filtera putem filterskih supstrata i/ili filterskih materijala. Ove filtarske podloge mogu biti izrađene od filtarskog konca, pjenastih podloga, keramičkih prstenova itd.
Prirodne vodene površine mogu se same čistiti jer organske kontaminante ili zagađivače, između ostalog, razgrađuju različiti organizmi, omogućujući tako prirodni sustav da preživi i potiče biološku raznolikost. Ovi mikroorganizmi se mogu naći posvuda u vodi, bilo na dnu, na kamenju ili na biljkama. Oni prije svega omogućuju život u vodi. Takvi mikroorganizmi koji se nazivaju “filterske bakterije” također se naseljavaju u vašem akvariju i osiguravaju da se biološka filtracija odvija u cijelom spremniku. Međutim, sposobnost vašeg akvarija da se sam očisti nije dovoljna za uklanjanje svih štetnih otpadnih materijala iz vode. Stoga vam je potreban filer, jer su procesi samočišćenja posebno učinkoviti unutar akvarijskih filtera. Takvi uređaji stoga osiguravaju optimalnu biološku ravnotežu u akvarijima.
Koje su različite vrste filtera?
Unutarnji filter
Unutarnji filter relativno je mali filter koji možete postaviti izravno u svoj akvarij.
To ga čini posebno pogodnim za manje akvarije s manjim ribljim fondom, ali se može koristiti i u većim. Filter usisava vodu iz akvarija, kanalizira je kroz filterski medij i vraća čistu vodu u spremnik kroz otvor za zrak. To stvara stalno kretanje na površini vode, a istovremeno osigurava da se u vodu uvijek ispušta dovoljna količina kisika.
Najčešći filterski materijal je pjenasti uložak. Unutarnji filtri obično se vrlo brzo čiste, ali u nekim okolnostima zahtijevaju češće čišćenje.
Vanjski filter
Vanjski filtri uglavnom se koriste za akvarije obujma od oko 120 litara ili više. Kao što naziv implicira, postavljaju se izvan akvarija, često u osnovnim ormarićima. Budući da su vanjski filtri znatno veći od unutarnjih, može se koristiti širok raspon supstrata, od kojih svaki obavlja različite funkcije filtra od grubih do vrlo finih. Na pumpi koja se nalazi unutar vanjskog filtera nalaze se dva crijeva koja vode u akvarij. Jedno od crijeva uvlači vodu uglavnom s dna spremnika u vanjski filter, a drugo vraća pročišćenu vodu na površinu.
Prednost vanjskih filtara je što nude visoku učinkovitost i mogu primiti nekoliko različitih filterskih supstrata. To uključuje grube ili fine pjene za filtriranje lebdećih čestica ili supstrate velike površine na kojima se mogu naseliti brojne filterske bakterije. Vanjski filtri također se mogu napuniti posebnim supstratima koji mogu izravno utjecati na kemijski sastav vode, npr. pH vrijednost.
Različite vrste filtracije
Mehanička filtracija
Mehanički filter može se usporediti s nekom vrstom sita ili filtra za kavu koji hvata određene čestice. Koristi se u svim akvarijima za uklanjanje suspendiranih čestica iz vode. Kao što je gore opisano za unutarnje i vanjske filtre, vodu uvlači pumpa i teče kroz supstrat filtra, kao što je pjenasta podloga, koja filtrira sve čestice onečišćenja. Budući da čestice variraju u veličini, filterski medij se kreće od grubog do finog, što omogućuje različite stupnjeve filtracije. Međutim, mehanički filtri ne mogu filtrirati tvari koje su otopljene u vodi. Zbog toga se takvi filtri često koriste kao “predfiltri” prije biološke ili “kemijske” filtracije.
Ako se mehanički filter koristi kao zaseban predfilter, preporučujemo da ga čistite češće, ako je potrebno. Na temelju istjecanja iz uređaja možete znati kada vaš akvarijski filter treba očistiti. Ako je protok vašeg filtra očito pao zbog količine zarobljenih čestica, trebali biste pravilno očistiti supstrat filtra.
Tijekom vremena bakterije će se postupno naseliti na podlogu filtra, tako da će prije ili kasnije vaš mehanički filter prirodno završiti funkcionirati kao biološki filter.
Biološka filtracija
Svi akvariji također trebaju biološku filtraciju. Odgovarajući filterski materijali nude idealno okruženje za filterske bakterije, poznate kao “nitrifikatori”. Talože se na podlozi filtera i razgrađuju otpadne tvari otopljene u vodi, koje im služe kao hranjive tvari. Jedna od najznačajnijih otpadnih tvari je amonijak (NH3), koji nastaje metabolizmom ribljih proteina. Amonijak se također proizvodi tijekom razgradnje ostataka hrane i mrtvih biljnih materijala, na primjer. Ova tvar je otrovna za ribe i druga vodena stvorenja i može biti opasna po život ili čak smrtonosna u visokim koncentracijama. Iz tog razloga potrebne su nam bakterije za filtriranje da pretvore ovaj otrovni amonijak.
Tijekom prve faze, određene vrste filterskih bakterija (npr. iz roda Nitrosomonas) razgrađuju amonijak u nitrit (NO2), ali ta je tvar još uvijek otrovna za ribe. Tijekom sljedeće faze, druge filterske bakterije (npr. iz roda Nitrospira) pretvaraju toksični nitrit u bezopasni nitrat (NO3). Ribe općenito dobro podnose ovu tvar, ali u visokim koncentracijama može postati i zagađivač vode.
Nakon što je biološki filter dobro uspostavljen, trebali biste vrlo pažljivo očistiti filter kako biste spriječili uklanjanje, oštećenje ili čak uništenje bakterija filtra. Kada mijenjate filterski medij, uvijek biste trebali upotrijebiti dio starog filterskog medija zajedno s novim za početak kako bi biološki aktivni “stari” filterski materijal mogao inokulirati novi materijal s filterskim bakterijama.
“Kemijska” filtracija
Daljnji postupak filtriranja poznat je kao “kemijska” filtracija, iako se zapravo ne može nazvati “kemijskom” u strogom smislu riječi. “Kemijska” filtracija odnosi se na korištenje aktivnog ugljena, na primjer, ali zapravo se ne odvija nikakva kemijska reakcija; umjesto toga se adsorbiraju određene otopljene tvari (kao što su štetne tvari ili sastojci lijekova).
Vanjski i unutarnji filtri mogu se nadopuniti ulošcima ili slobodnim aktivnim ugljenom za izvođenje ovog koraka filtracije.
Kada kupujete filtar za akvarij, trebali biste se uvjeriti da je prikladan za vaš akvarij u smislu učinkovitosti i veličine, kao i za vaš riblji fond. To je jedini način da stvorite potrebnu optimalnu biološku ravnotežu u svom akvariju i osigurate da sva vaša vodena stvorenja prežive.